Jarosław Rzepa: powołamy Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych

Fot.: Jarosław Rzepa w Maszewie (fot.: Maszewo24/archiwum)

Red. Panie Prezesie, porozmawiajmy o programie PSL dla rolnictwa, dla wsi, które zawsze kojarzone były z ludowcami. Czy Nowe PSL nadal zamierza kontynuować tę politykę?

Jarosław Rzepa: – Naturalnie! Rolnicy i sprawy polskiej wsi zawsze leżały u podstaw programu ludowców. Dumni ze swoich korzeni kontynuujemy tradycję naszych rodziców i dziadków. Doceniając ciężką pracę w polu, również dzisiaj stoimy na straży interesów polskiej wsi i polskiego rolnika, do którego dziś bardziej pasuje określenie przedsiębiorca rolny.

Red.: „Ziemia dla młodych rolników” to jedno z Waszych sztandarowych haseł. Jaki macie pomysł, aby je zrealizować?

-Ziemia, wykupiona przez KOWR, będzie wydzierżawiana młodym rolnikom po obniżonych stawkach. Poprzedni właściciele gruntów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego uzyskają prawo do emerytury pomostowej.

Red.: Targi płodów rolnych, tak popularne niegdyś w Polsce, w wielu rejonach Kraju odeszły w zapomnienie. Może warto je przywrócić w czasach, kiedy tak dużą wagę przykłada się do zdrowej żywności?

-W naszym programie proponujemy stworzenie Zielonych Targów w każdym mieście powiatowym. Dzięki temu rolnicy będą mogli sprzedawać to, co wytworzą bez zbędnych pośredników, co ważne, nie uiszczając opłaty za korzystanie ze stoisk. Jednocześnie pozwoli to konsumentom wybrać produkty znanego nam pochodzenia.

Red.: Dużą wagę w Waszym programie nadajecie regionalnym programom rolnym UE.

-Tak, zgadza się. To samorządowcy na poziomie regionów decydują jak wykorzystać środki unijne z Polityki Spójności. Tak samo powinno być z II filarem Wspólnej Polityki Rolnej – Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jesteśmy zatem za regionalnymi programami rozwoju obszarów wiejskich na wzór regionalnych programów operacyjnych.

Red.: Czy PSL ma jakieś pomysły na wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki w służbie rolnictwa?

-Uruchomimy program wykorzystania dronów rolniczych, które pomogą monitorować plony, reagować w sytuacjach kryzysowych, a przede wszystkim uproszczą pracę rolników. Stworzymy nowy system oparty na zdjęciach satelitarnych do oceny skutków suszy. Dość z niewydolnym i niesprawiedliwym systemem monitorowania suszy od lat realizowanym na podstawie stacji prowadzonych przez IUNG Puławy.

Red.: Program dla rolnictwa zakłada zmiany w dopłatach do paliwa rolniczego…

-Obecnie zwrot akcyzy za paliwo zużyte do produkcji rolnej przeliczane jest do jednego hektara użytkowego. Przy hodowli zużycie paliwa jest znacznie wyższe. Zwiększymy wysokość dopłat do paliwa rolniczego wprowadzając jako przelicznik DJP (dużą jednostkę przeliczeniową) zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Red.: Obecny Rząd doprowadził do podwyższenia wieku emerytalnego dla rolników. Co Pan i PSL o tym sądzicie?

-Podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników przez PiS o 5 lat – do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, nie jest do zaakceptowania. Przywrócimy dotychczasowy wiek emerytalny i zasady przechodzenia na emeryturę rolniczą.

Red. A co z KRUS?

-W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ubezpieczonych jest około 1,5 mln osób, co stanowi 4% populacji kraju, przy czym udział ten sukcesywnie maleje. Jesteśmy przeciw likwidacji KRUS. Naszą propozycją jest możliwość łączenia ubezpieczeń i pobierania świadczeń emerytalno-rentowych z KRUS i ZUS.

Red.: Niewątpliwie jednymi z istotnych, jak nie najistotniejszych dla polskiego rolnika kwestii są embarga i sankcje gospodarcze, w tym w handlu z Rosją. Jaki plan na ten kryzys ma Polskie Stronnictwo Ludowe?

-Sankcje gospodarcze zastosowane wobec Rosji okazują się nieskuteczne, a bardzo negatywnie odbijają się na możliwości eksportu polskich produktów, w tym żywności do Rosji. Ograniczenia najmocniej uderzyły w polskich rolników i przedsiębiorców. Z tego powodu powinny zostać zniesione. Do tego będziemy dążyć.

Red.: Dużo mówicie o Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Może Pan przybliżyć czytelnikom ten temat?

-Żywność jest coraz częściej przedmiotem międzynarodowych spekulacji cenowych. Aby chronić polskie rolnictwo przed drastycznymi spadkami cen i spekulacją, powołamy Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych. To jest nasz pomysł na ochronę polskiego rynku rolnego.

Red.: Z zaciekawieniem przeczytałem o pomyśle wsparcie sprzedaży bezpośredniej.

-Utworzymy Narodowy Program Wsparcia Sprzedaży Bezpośredniej. Jego istotnym elementem będzie bon żywnościowy o wartości 250 zł dla każdego Polaka, który będzie upoważniał do zakupu dobrej, zdrowej żywności bezpośrednio u rolnika. Lokalna sprzedaż bezpośrednia nie będzie opodatkowana.

Red.: Dziękuję za rozmowę.